Co to jest Algorytm na Instagramie?

Algorytm Instagrama to niewypowiedziany zestaw reguł, których używa Instagram do określania rankingu Twoich zdjeć jak i innych użytkowników. Algorytm powoduje nie tylko prosty porządek chronologiczny, ale także bierze pod uwagę takie czynniki, jak Twoje zaangażowanie w platformę, zaangażowanie użytkowników pod dodawanymi przez Ciebie postami, czy liczbę obserwujących, jaką posiadasz.

Algorytm ma również na celu pokazanie większej ilości osób, treści które mogą ich zainteresować. Bierze on pod uwagę także treści, które są dla Ciebie angażujące, i którym poświęcasz więcej czasu. Jeśli więc aktywnie komentujesz, lajkujesz i odpowiadasz na inne posty na Instagramie, może to zwiększyć Twoją widoczność na platformie.

Jak działa algorytm na Instagramie

Algorytm Instagrama to skomplikowany system, który opiera się na czterech głównych czynnikach.

Pierwszym czynnikiem są Twoje najnowsze polubienia, komentarze i posty.

Drugim czynnikiem jest pora dnia.

Trzecim czynnikiem jest to, z kim najczęściej się kontaktujesz.

Czwartym czynnikiem jest to, jak często przeglądasz i jesteś aktywny na kontach, które mają podobną zawartość do Twojego.

Algorytm spróbuje pokazać Twoje konto osobom, które najprawdopodobniej są zainteresowane tym, co publikujesz, a które być może jeszcze tego nie widziały. Dzięki temu twórcy treści nie będą wyświetlali zbyt wielu postów z jednego konta z rzędu, ponieważ „feed” byłby powtarzalny i nudny dla osoby, która go przegląda.

Mity na temat Algorytmu na Instagramie

Istnieje wiele mitów na temat algorytmu na Instagramie, który jest aplikacją społecznościową.

Wiele osób uważa, że jeśli opublikujesz więcej zdjęć, zdobędziesz więcej lajków od swoich obserwujących. Jednak algorytm nie działa w ten sposób. Posty, które cieszą się największym zaangażowaniem, są wyświetlane w kanale Twoich obserwujących i nie ma znaczenia, ile postów utworzysz.

Opisy pod dodawanymi postami nie mają również wpływu na to, czy zdjęcie jest lubiane przez obserwujących lub osoby przeglądające Twój profil. Opis może mieć wpływ na zaangażowanie tych, którzy zobaczą go po raz pierwszy, ale nie dla tych, którzy już Cię śledzą i obserwują wszystkie Twoje treści.

Niektórzy uważają również, że nie mogą nic zrobić, aby zmienić ten algorytm i został on stworzony żeby promować tych wielkich, a początkującym nie dać cienia szansy na popularność. Jest to błąd ponieważ w rzeczywistości algorytm stara się promować angażujące treści, bez większego znaczenia czy ktoś jest już popularny, czy jeszcze nie.

Fakty na temat Algorytmu na Instagramie

Aplikacja Instagram z ponad miliardem użytkowników jest najpopularniejszym serwisem społecznościowym do fotografii i wideo. Kierowanie taką machiną ręcznie byłoby niemożliwe i często niesprawiedliwe. Dlatego właśnie algorytm Instagrama musiał powstać.

W przeszłości, jeśli post miał mnóstwo polubień i komentarzy, pojawiałby się na stronie Eksploruj na Instagramie. Instagram zmienił to, wprowadzając algorytm, którego nie da się tak łatwo pokonać.
Nowy algorytm klasyfikuje posty według zaangażowania, czasu, jaki upłynął od opublikowania, oraz liczby obserwujących. Im większa aktywność na poście, tym większe szanse na to, że pojawi się on w topowych postach lub w zakładce Eksploruj.

Oczywiście, hasztagi dalej odgrywają sporą rolę na Instagramie. Wpływają one na widoczność postów jak i całego konta.

Oto przykładowe sposoby na „pokonanie” algorytmu na Instgagramie:
– Tworzenie treści ukierunkowanej na daną płeć czy segment społeczny,
– Kierowanie treści do określonych grup wiekowych,
– Używanie odpowiednich hasztagów,
– Angażowanie się z innymi kontami oraz wymiana przepływu fanów.