Kiedy publikować posty na Instagramie?

Jeśli jesteś użytkownikiem, który zajmuje się swoim instagramowym profilem na poważnie, to z pewnością nie raz zastanawiałeś się nad tym, kiedy publikować posty na Instagramie. Jak pewnie wiesz, strumień nie wyświetla już zdjęć lub wideo chronologicznie, więc czemu czas publikacji jest tak istotny? Ponieważ to właśnie on jest kluczowy w dotarciu do jak największej liczby osób.

Post na Instagramie, który zostanie udostępniony o właściwej porze spowoduje, że nasze statystki wzrosną, a to jest prosty i szybki sposób na zdobycie darmowych polubień jak i followersów. Bo przecież im więcej osób jest akurat online, tym więcej będzie miało szanse na zobaczenie naszego postu.

Aby określić odpowiednią dla siebie godzinę, musisz wziąć pod uwagę te czynniki:

  1. Grupa docelowa,
  2. Godziny szczytu na Instagramie,
  3. Narzędzia do pomocy,
  4. Dobre zwyczaje.

Publikowanie postów na Instagramie a grupa docelowa

Wielu użytkowników Instagrama zapomina o tym, że to jego obserwatorzy powinni być najważniejsi, ponieważ to dzięki nim zdobywamy duże liczby pod swoimi postami. I oczywiście nie chodzi tu o dodawanie czegoś wbrew sobie czy czegoś co zupełnie nam się nie podoba. Musimy zadbać tylko o to, aby w czasie publikacji było ich jak możliwie najwięcej online. Dlatego, gdy sam będziesz ustalać dogodne pory dodawania postu, weź pod uwagę:

  • Kim są Twoi obserwatorzy – czy są to uczniowie, studenci, osoby pracujące, a może mamy na pełen etat,
  • Czy są oni przyzwyczajeni do tego, że publikujesz systematycznie, a nie raz na jakiś czas,
  • Czy Twoi followersi angażują się w publikowane przez Ciebie treści czy może je unikają.

W tym artykule omówimy każdy z powyższych punktów.

Kim są Twoi odbiorcy?

Zanim zaczniesz na poważnie działać na swoim profilu na Instagramie, skup się na tym, kto Cię obserwuje. Aby to zrobić musisz wejść na swoje konto, a następnie w sekcję followersów. Przejrzyj ich profile i zobacz czym się interesują, co robią na co dzień lub co sprawia im przyjemność.

Dzięki temu poznasz ich trochę bliżej i będziesz mógł mniej więcej określić najlepszą godzinę publikacji. Dla uczniów jak i studentów pora będzie inna niż dla osób, które pracują w trybie jednozmianowym. Dla tej pierwszej grupy najkorzystniejszą opcją będą godziny popołudniowe i wieczorne, kiedy to kończą naukę i mają czas dla siebie. Natomiast osoby, które pracują w trybie jednozmianowym, np. na popołudnie, będą dominowały w godzinach porannych, przed pracą. W przypadku użytkowników, który mają pracę na trzy zmiany, dobrym rozwiązaniem będzie publikowanie o różnych porach dnia.

Zwróć także uwagę na to w jaki sposób zwracasz się do swoich followersów. Nie powinieneś tego robić wyłącznie w formie damskiej lub męskiej. Rób to za pomocą „_” lub „*”, dzięki czemu każdy z widzów indywidualnie dobierze sobie swoją końcówkę. Idealnym przykładem takiego konta jest @kasia_coztymseksem.

Regularne publikacje i angażowanie się

Bycie zaangażowanym w czyjś profil, nie oznacza jedynie pozostawienie polubienia, a wejście w interakcję z drugim użytkownikiem, na przykład za pomocą komentarza, a w najlepszym scenariuszu zapisaniu naszego postu na później. To sprawi, że nasze statystki poszybują w górę, a my zdobędziemy dodatkową motywację do tworzenia swojego konta dalej, ponieważ wiemy, że podoba się on innym.

Jeśli często dodajesz coś na swoje konto, to z pewnością inni są z tym obyci i możesz śmiało, lecz powolnie zwiększać ilość publikacji. Co jednak w przypadku, gdzie dodajemy sporadycznie? Pamiętaj, że nie możesz od razu zbombardować swoich widzów. Zacznij ich powoli przyzwyczajać do coraz większej ilości zdjęć i wideo.

Godziny szczytu na Instagramie

Gdy planujemy posty na Instagramie, to pierwsze co powinno nasunąć się nam na myśl, to pytanie – „kiedy są godziny szczytu na Instagramie?”. Zanim jednak przejdziemy do tego, zastanówmy się, czym one właściwie są.

Godziny szczytu na Instagramie to nic innego, jak przedział czasu, kiedy najwięcej użytkowników aplikacji jest online i przegląda stronę główną czy odpisuje na wiadomości. I oczywiście każdy z nas będzie mieć ją inną, wszystko zależy od naszych odbiorców.

Do jej określenia musimy wziąć sporo czynników pod uwagę, które mogą diametralnie się zmieniać. Są one nie tylko zależne od naszych widzów, ale również okoliczności, takich jak wakacje czy święta, gdzie ludzie częściej spędzają czas z rodziną i przyjaciółmi niż ze smartfonem w dłoni.

Narzędzia które pomogą Ci w określeniu kiedy publikować posty na Instagramie

Spokojnie, nie będziesz musiał w tym kroku nic instalować i zastanawiać się czy na Twoim sprzęcie dane narzędzie zadziała. Do określenia tego, kiedy publikować posty na Instagramie, wystarczy Ci sama aplikacja.

Statystyki na Instagramie to niezbędne narzędzie, które dostępne jest jedynie dla kont firmowych, które możesz włączyć w ustawieniach swojego profilu. Po wejściu w statystyki, a następnie panelu „odbiorcy”, znajdziesz wszystkie, niezbędne o nich informacje. Z ich pomocą nie tylko ustalisz dogodną porę dodawania postów, ale również skąd pochodzą i jakiej są płci.

Creator Studio od Facebooka – drugie narzędzie

Creator Studio to narzędzie, które w połączeniu z kontem na Instagramie, daje nam dokładne dane o tym jaka była aktywność w danym dniu, o danej godzinie w aplikacji. Aby z niego skorzystać również musisz posiadać konto biznesowe, a nie osobiste.

Jest on bardziej czytelny i dokładny, w przeciwieństwie co do statystyk, dlatego praca z nim będzie o wiele przyjemniejsza.

Arkusz kalkulacyjny – trzecie narzędzie

Jeżeli jeszcze nie znasz arkusza kalkulacyjnego, to pora nadrobić zaległości i się z nim zaprzyjaźnić. Samo jego utworzenie zajmuje chwilę, a można naprawdę wiele zyskać. Zacznijmy jednak od samej definicji.

Arkusz kalkulacyjny to program komputerowy, z pomocą którego możemy przedstawić dane, głównie liczbowe, w postaci dużych, dwuwymiarowych tabel. Umożliwiają one automatyczną obróbkę oraz przedstawienie ich w różnych formach.

Jak z użyciem arkusza możemy ustalić, kiedy publikować posty na Instagramie? Wpisz w tabelce: dni tygodnia, godziny i to, ile lajków oraz komentarzy uzyskałeś. W ten sposób stworzysz czytelny obraz tego, kiedy Twoi followersi są najbardziej aktywni.

Kiedy publikować posty na Instagramie? – podsumowanie

Jak sam widzisz pora publikacji zdjęć jak i wideo na Instagramie ma kolosalne znaczenie. Dokładne ustalenie odpowiednich pór dnia, nie jest trudne i dostępne dla każdego. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Wam w jeszcze lepszym prowadzeniu swojego profilu.